Divas iespaidiem bagātas un iedvesmojošas nedēļas 52. Starptautiskās Olimpiskās akadēmijas jauniešu sesijā

IMG_9391Vispārīgā tēma: Olimpisms

Speciālā tēma: Demokrātijas principu nostiprināšana ar Olimpiskās kustības palīdzību.

Ceļojums uz Grieķiju sākās neierasti agri, taču jebkādas miega pazīmes pilnībā izzuda tiklīdz nosēdāmies lidostā Atēnās, kur mūs sagaidīja SOA pārstāvji, kas mūs kopā ar vēl citiem dalībniekiem nogādāja viesnīcā Metropolitan.IMG_8876

Atēnās uzturējāmies nepilnas dievas dienas, kuru laikā mums bija iespēja aplūkot un izzināt Panathenaic stadiona vēsturi, gides pavadībā aplūkot Akropoles muzeja ekspozīciju, un visbeidzot patīkami siltā un vējainā vakarā būt par lieciniekiem skaistai 52. SOA jauniešu sesijas atklāšanas ceremonijai, kas notika Pniksa kalna pakājē, netālu no Akropoles.

Nākamajā rītā sekoja vairāku stundu ilgs ceļš uz Olimpiju, uz kurieni sesijas dalībniekus nogādāja pieci autobusi. Tās pašas dienas pēcpusdienā Starptautiskās Olimpiskās akadēmijas auditorijā notika sesijas darba atklāšanas ceremonija, kur turpmākajās dienās tās dalībnieki pulcējās uz lekciju klausīšanos un diskusijām. Darba atklāšanas ceremonijas ietvaros sesijas dalībnieki un vadītāji devās kopīgā gājienā un ziedu nolikšanā pie Pjēra de Kubertēna pieminekļa.

Otrajā dienā Olimpijā noklausījāmies lekcijas par sekojošām tēmām:

 •  “The Ancient Olympics and the Birth of Democracy”;
 •  “Women, Sport and Democracy”.

Laikā starp pirmo un otro lekciju notika dalībnieku tikšanās savās diskusiju grupās. Pavisam kopā bija 13 diskusiju grupas – 11 no tām – angliski runājošas, bet atlikušās 2 – franciski runājošas. Diskusiju grupas bija izveidotas tā, lai vienā grupā nebūtu vairāki pārstāvji no vienas un tās pašas valsts, lai attiecīgi savā pieredzē varētu dalīties ar pēc iespējas vairāk citu valstu pārstāvjiem. Pirmajā grupu tikšanās reizē spēlējām vairākas iepazīšanās spēles, bet vēlāk jau apspriedām un izteicām savas domas par Olimpismu un tā fundamentālajiem principiem (citāti no Olimpiskās Hartas).

Nākamajās trīs dienās noklausījāmies šādas lekcijas:

 •  “Sport, Community, and Democracy”;
 •  “The Educational Programs of the International Olympic Truce Centre”;
 •  “Olympic Games: Spreading Democracy and Olympic Values versus Commercialization”;
 •  “Olympic Games, Human Rights and Democratization”;
 •  “Athlete’s Rights: The Empowerment of Athlete’s Status in the Olympic Movement”.

Šo dienu laikā savās diskusiju grupās mums bija uzdevums izvirzīt vairākus jautājumus, kuru atbildes mums bija jāprezentē pabeidzot “A cikla” tematus. Manas diskusiju grupas jautājumi bija šādi: 1) Kāds ir Olimpiskās kustības mērķis? 2) Kā mēs ar demokrātijas un Olimpiskās kustības palīdzību varam pamudināt cilvēkus iesaistīties sporta aktiviātēs?

Savukārt Eināra diskusiju grupas jautājumi bija sekojoši:

1) Kā mūsdienu Olimpiskajās spēlēs izpaužas Olimpisma fundamentālie principi?

2) Vai Olimpiskās spēles var tikt uzskatītas par ideālu platformu demokrātijas un miera sekmēšanai?

3) Kādā veidā Starptautiskā Olimpiskā Komiteja var padarīt Olimpisko spēļu mantojumu demokrātiskāku, lai spēļu rīkotājpilsētas/ valsts sabiedrība gūtu no tā kādu labumu?

Pirmās nedēļas beigās visiem sesijas dalībniekiem un koordinatoriem bija vienreizēja iespēja ņemt dalību Nemejas spēļu atdzīvināšanā (The Revival of the Nemean Games). Šim pasākumam tika veltīta gandrīz visa diena, un ceļš no Olimpijas līdz Nemejai ilga vairāk kā 3stundas. Mūsdienu Nemejas spēles notiek reizi četros gados kopš 1994. gada un dalībnieki sacenšas atsevišķi vīriešu un sieviešu konkurencē (vairākās vecuma grupās) startējot 100 m distancē ar basām kājām. Otra distance, kurā notika sacensības bija 7,5 km skrējiens.

Jāatzīst, ka, lai gan pasākums bija samērā ilgs un saulē nācās pavadīt vairākas stundas, gaidot kārtu līdz savam 100 m skrējienam, gūtā pieredze un emocijas bija tā vērtas. Dalībniekiem speciāli izveidotā ģērbtuvē tika izsniegtas baltas tunikas, kas kalpoja par sacensību tērpu. Tāpat katram skrējiena dalībniekam bija jāizlozē savs skrējiena celiņa burts, kurā tad attiecīgi bija arī jānostājas. Pirms došanās uz Nemeju katram dalībniekam tika izsniegts sīks spēļu apraksts un paskaidrojumi par to, kā jāstartē, jo šis senais veids ir krietni vien atšķirīgs no mūsdienu Olimpiskajām spēlēm. Katra skrējiena uzvarētājs tika apbalvots ar palmas zaru un ap galvu tam tika apsieta balta lentīte.

Otrās nedēļas lekciju temati jeb “B cikla” temati bija sekojoši:

 • “Democracy and Olympic ideals”;
 •  “Olympic universalism and the apartheid issue”;
 •  “The Role of Physical Education Teachers in the Democratization Process of Schools”;
 • “(Democratic) Values and Identity in Sport. Towards the effect of the Olympic Movement on Sport Identities”.

Manas diskusiju grupas izvirzītie jautājumi “B cikla” tematos bija šādi:

1) Kā dopings ietekmē sportu un Olimpiskās vērtības un kā mēs varam cīnīties ar šo problēmu?

2) Kā komercializācija ietekmē Olimpiskās spēles?

3) Kādā veidā iespējams realizēt Olimpiskās kustības ideālus Jaunatnes Olimpiskajās spēlēs?

Eināra diskusija grupa izvēlējās meklēt atbildes uz šādiem jautājumiem: 1) Dopings sportā; 2) Kādā veidā iespējams uzlabot sieviešu vienlīdzību sportā? 3) Kādā veidā iespējams padarīt sportu demokrātiskāku cilvēkiem ar invalidiāti?

Lai gan profesoru lekcijas un diskusijas sastādīja nozīmīgu daļu no šīs sesijas kopējā norises laika, tomēr piedzīvojām arī daudz un dažādus interesantus pasākumus, kas nekādi neļāva garlaikoties. Šo divu nedēļu laikā bija vairāki sociālie vakari, kas ne tikai ļāva iepazīt citu dalībnieku valstu kultūru, bet arī satuvināja dalībniekus un izveidoja ciešas draudzības saites. Katru dienu vienlaicīgi norisinājās vairākas sporta aktivitātes, kurās varēja piedalīties pēc savas izvēles, spējām un ieskatiem. Man bija tas gods spēlēt tenisu ar 2004. gada Atēnu Olimpiādes spēļu zelta medaļnieci riteņbraukšanā Sāru Keriganu.

SOA stadionā norisinājas ne tikai lāpas stafete, bet arī vieglatlētikas sacensības. Visu iemīļotajā baseinā notika jautrs peldēšanas pasākums jeb tā sauktā “Swimming Gala”. Sešos no rīta kāpām kalnā, lai sagaidītu saullēktu, kā arī aktīvi darbojāmies mākslas darbnīcā, kas strādāja paralēli deju un dzejas darbnīcai.

Sesijas noslēguma ceremonija notika 28. jūnijā, kur katrs dalībnieks saņēma diplomu par piedalīšanos. Kopumā abi ar Eināru esam milzīgi pateicīgi par šo fantastisko iespēju gūt jaunas zināšanas, uzklausīt citu dalībnieku Olimpisko pieredzi, domas par apspriestajiem jautājumiem un dalīties savā pieredzē. Piedalīšanās šajā jauniešu sesijā deva ne tikai pārliecību un pastiprinātu vēlmi aktīvi iesaistīties Latvijas Olimpiskās akadēmijas darbībā un Olimpiskajā kustībā Latvijā, bet deva arī jaunus draugus no visas pasaules, kas šīs sesijas pamudināti apņēmušies realizēt savas Olimpiskās idejas.

Madara Lāce

 Einārs Lansmanis