Jauniešu sesija Grieķijā

Latvijas Olimpiskās akadēmijas konkursa „Olimpiskā kustība vakar, šodien, rīt” uzvarētāji LU absolvente Jana Kolbina un LSPA absolvents Reinis Rudzītis no 17.jūnija – 1.jūlijam piedalījās Starptautiskās Olimpiskās akadēmijas 57. Starptautiskajā jauniešu sesijā Olimpijā (Grieķijā).

 Sesijas galvenais temats bija: “Pārvaldība sportā un Olimpiskajā kustībā” (Governance in Sport and the Olympic Movement). Viens no vissvarīgākajiem sesijas jautjājumiem, kas īpaši skar Olimpisko kustību bija: “Ētika, izglītība un Olimpiskās kustības vadīšana” (Ethics, Education and Governance in the Olympic Movement).              

Šīs sesijas atklāšanas ceramonija notika PNYX kalnā (Hill of PNYX), kurš atrodas Atēnu centrā. Atklāšanas ceramonija sastāvēja no vairākām daļām, kuru laikā sesijas dalībniekus priecēja dažādi muzikāli priekšnesumi, kā arī ar runu uzstājās: Starptautiskās Olimpiskās akadēmijas prezidents –Michael Fysentzidis, Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Thomas Bach, Helēnas Olimpiskās komitejas prezidents –Spyros Capralos, Kultūras un Sporta ministra vietnieks –Georgios Vasileiadis u.c.              

SOA prezidents Michael Fysentzids vadīja sesijas atklāšanu. Savā runā viņš pievērsa uzmanību četrām morālajām vērtībām, kas ir daļa no Olimpiskās pārvaldības – pārredzamība, demokrātija, atbildība un pakļautība (transparency, democracy, responsibility and accountability). Jo tieši tās attiecās uz Olimpisko sistēmu un Olimpiskajām vērtībām.              

Kopumā sesijā piedalījās 153 dalībnieks, no 88 dažādām valstīm. Visiem sesijas dalībniekiem bija lieliska iespēja gūt neazmistamus iespaidus un pieredzi, iepazīstot dažādas kūltūras, sporta veidus, iepazīstot patiesu Olimpisko garu un Olimpisko spēļu dzimšanas vietu.               

Pavisam 12 profesori un sporta speciālisti vadīja lekcijas sesijas dalībniekiem. Lekciju laikā tika apskatītas tādas tēmas, kā:

Russian Governmental Sport Plicy” – Prof. Dr Nikolay L. PESHIN (RUS);·        

Improving the governance of International Sport Organization for sustainable development” – Dr Eleni Theodoraki (GRE);·        

Olympic Education for ‘better governance’ ”- Prf. Konstantinos GEORGIADIS (GRE) & Mari Teresa CALLE MOLINA (ESP);·        

Gender Equality and Democracy in Sport” – Prof. Dr Gertrud PFISTER (GER);·        

Ethics and Governance in the Olympic Movement” – Prof. Dr Stephan WASSONG (GER);·        

The Mass Media and Democracy in Sport” – Mr David WALLECHINSKY (USA);·        

Polictics and Governance in the Olympic Movement” – Dr Sam RAMSAMY (RSA) u.c.

Pēc lektoru uzstāšanās, sesijas dalībniekiem bija iespēja iesaistīties diskusijās un uzdodot interesējošos jautājumus lektoriem.                             

Neskaitot lekcijas, jaunie sesijas dalībniekie tika iesaistīti dažādās diskusijās un darba grupās, veidoja prezentācijas, piedaloties dažādās sporta aktivitātēs un konkursos. Diskusiju grupās tika izvizītas dažādas problēmas (tēmas), kas viņuprāt šobrīd ir aktuālas sporta pasaulē, un tām tika meklēti risinājumi. Piemēri:

„Is it legitimate to have hormone limits in female competition, particularly as it relates to intersex with hyperandrogenism athletes who naturaly produce higher amonts of testosterone?”·        

„How are the advantager of intersex athletes aifferent than advantages of other athletes?”·        

How can we spread awarness of the Olympic Movement?”·        

„How do we incrise awareness of environmental sustainabilty through sport? ”·        

„What are the posible ways to increase the involvement of mass media in the Olympic Movement?”·        

To what extent should Olympians, as role models, be able to express themselves during the Olympic Games?”·   

 „What is the place and role of an athlete in the Olympic Movement?”u.c interesantas tēmas.

Sesijas laikā notika arī dažādi sociālie vakari, kuros katras valsts pārstāvjiem tika dota iespēja prezentēt savu valsti, brīvi izvēlētā veidā – dažādas ēdienu degustācijas, loterijas, tradicionālās tautas dejas, spēles un citas aktivitātes.
              

Grieķijā kopumā tika pavadītas divas nedēļas, no kurām 12 dienas tika pavadītas Starptautiskās Olimpiskās akadēmijas ciematā Olimpijā. Šis bija ļoti interesants un aizraujošs laiks! Sesijas laikā bija dažādas ekskursijas, kuru laikā bija iespēja iepazīt gan demokrātijas „šūpuli”, gan vietu, no kuras tika nesta olimpiskā uguns uz Olimpiskajām spēlēm, kā arī iepazīt dažādu kultūras.

Uz sesiju visi ieradās kā svešinieki, bet devās prom kā draugi, ar gūtajām emocijām, pieredzi un jauniem mērķiem turpmākā dzīvē.

Vairāk bildes no Starptautiskās Olimpiskās akadēmijas 57. Starptautiskā jauniešu sesijas pieejamas: http://www.ioa-sessions.org/photo-albums/young-participants

Janas Kolbinas iespaidi par Starptautisko 57. jauniešu sesiju Grieķijā.

Es, goda vārds, jūtos kā kailām rokām apskāvusi globusu… Jūs varat iedomāties? Nē, Jūs pavisam noteikti nevarat, tāpēc “klausieties” – Latvija, Slovākija, Francija, Spānija, Zviedrija, Lielbritānija, Ekvadora, Argentīna, Meksika, Monako, Papua- Jaungvineja, Austrālija, Jaunzēlande, ASV, Kanāda, Igaunija, Malaizija, Singapūra, Haiti, Zambija, Krievija, Ukraina, Azerbaidžāna, Ķīna, Japāna, Seišelas, Kenija, Brazīlija, Barbadosa, Lietuva, Urugvaja, Kipra, Šrilanka, Peru, Horvātija, Norvēģija, Izraēla, Turcija, Maldīvas, Nepāla, Madagaskara, Zimbabve, Itālija, Virdžīniju salas un vēl 36 valstis… Kā teiktu mans itāļu draugs: Mamma mia! Iespaidīgi, multi-kulturāli un vienkārši satriecoši interesanti!

Šeit satikās desmiti Olimpisko spēļu dalībnieki (tostarp medaļnieki), Nacionālo sporta komandu dalībnieki, pa kādam skolotājam, Nacionālo Olimpisko komiteju pārstāvji, sporta entuziasti un citādi tamlīdzīgas būtnes, kam Olimpiskās vērtības ir svarīgas.

Iepazinos ar bokseri Andrique Allisop no Seišelu salām, kas piedalījās 2012. gada olimpiādes spēlēs Londonā un 2016. gadā Riodežaneiro. Olimpietis dziedāja un dejoja akurāt tikpat labi kā izskatījās boksa ringā; knapi valdīju asaras, kad Bangladešas sportiste 60 metru skrējienā uzvarēja Gvatemalas puisi un patiešām nobirdināju dažas, kad Singapūras pārstāvis šo pašu distanci – 60 metri – veica ar kruķiem, jo izmežģīja potīti futbola spēlē. B-A-I-G-I!

Pasaule, pasaulīt, Tu esi tik skaista! Paldies par iespēju būt Tavai daļiņai! Tomēr, kā jau katra ceļojuma beigās, esmu no sirds priecīga kāpt lidmašīnā, kas aizvedīs pie vecākiem, pie lietus, vēja un +15°C vasarā… kas aizvedīs uz mājām – uz Latviju. Jau rīt no rīta būšu mājās. Paldies manam Latvijas Universitātes pasniedzējam Ilvim Ābeļkalnam un Latvijas Olimpiskajai akadēmijai par šo brīnišķīgo iespēju !