Veltījums Latvijas valsts simtgadei

Atzīmējot Latvijas 100 gadu jubileju Latvijas Olimpiskā akadēmija sagatvojusi kārtējo biļetenu, kurā publicēts Alīdas Zigmundes pētījums “Pirmie trīs poļu tautības Latvijas olimpieši (1924–1928)“. 

Prezentācijā 2018. gada 15. novembrī interesenti uzklausīja autores  būtiskākos pētījuma rezultātus, saņēma atbildes un grāmatu. Klātesošos uzrunāja  LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere un Polijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijas Republikā Monika Mihališna. 

Pētījums par pirmajiem trim poļu tautības Latvijas Republikas olimpiešiem, kuri piedalījās olimpiskajās spēlēs 1924. un 1928. gadā, atspoguļo vieglatlētu Artura Gedvillo un Staņislava Petkēviča un futbolista Česlava Stančika dzīves un darba gaitas. Tekstu papildina olimpiešu un viņu ģimenes locekļu fotogrāfijas, dokumentu kopijas. Izdevums paredzēts plašam lasītāju lokam, kas interesējas par sporta vēsturi un poļu darbību Latvijā.

Sportisti no Latvijas teritorijas olimpiskajās spēlēs pirmoreiz piedalījās jau 1912. gadā, V Olimpiādes spēlēs Stokholmā, bet pirmo reizi kā Latvijas Republikas valsts komanda – I Ziemas olimpiskajās spēlēs Francijas kūrortā Šamonī 1924. gadā. Togad Francijā, Parīzē, notika arī VIII Olimpiādes spēlēs, kuras mēdz dēvēt arī par vasaras olimpiskajām spēlēm. Tajās Latviju pārstāvēja 37 sportisti, tostarp divi poļi – Arturs Gedvillo un Česlavs Stančiks. Savukārt IX Olimpiādes spēlēs Amsterdamā 1928. gadā Latviju pārstāvēja poļu tautības vieglatlēts Staņislavs Petkēvičs. Sagaidot Polijas neatkarības atgūšanas 100. gadadienu, tika veikts pētījums par pirmajiem trim poļu tautības Latvijas olimpiešiem, apzinot Latvijas arhīvu un bibliotēku, kā arī Latvijas Sporta muzeja krājumus, lai pilnīgāk atspoguļotu viņu veikumu un iepazīstinātu ar sportistiem sabiedrību.