Somijas sporta muzeja apmeklējums

Latvijas Olimpiskās akadēmijas (LOA) un Latvijas Sporta muzeja pārstāvji vasaras vidū viesojās Somijas Sporta muzejā. Muzejs atrodas Somijas slavenākās sporta ēkas – Helsinku olimpiskā stadiona kompleksā. Pēc piecu gadu pārtraukuma tas tika atklāts 2020. gada augustā, pilnībā pārbūvēts un modernizēts.

Muzeja jaunās pastāvīgās ekspozīcijas kodolu veido unikāli priekšmeti un daudzpusīgs audiovizuālais saturs, kas atspoguļo nozīmīgus, emocionālus notikumus Somijas sporta vēsturē. Viena no galvenajām ekspozīcijas tēmām ir 1952. gada Helsinku olimpiskās spēles, tāpat vesela sadaļa ir veltīta somiem tik nozīmīgajiem ziemas sporta veidiem, kā arī Helsinku olimpiskā stadiona vēsturei.

Muzeja unikālajās kolekcijās ir vairāk kā 35 000 priekšmetu un pusmiljons fotogrāfiju, kas atspoguļo Somijas sporta vēsturi no 19. gs. līdz pat mūsdienām. Kolekcijās ietilpst Tēnu Selennes hokeja krekls un Mikaela Forsela futbola apavi, savas balvas un ekipējumu muzejam ziedojis arī Somijas slavenākais sportists- garo distanču skrējējs Pāvo Nurmi, kā arī Formula 1 pasaules čempions Kimi Reikenens un citas ievērojamas personas. Vecākais muzeja objekts ir apmēram 2500 gadu senas slēpes, bet jaunākais ir mūsdienu sporta inventārs.

Īpaša kolekcija ir veltīta 1952. gada Helsinku olimpiskajām spēlēm, kurā ir vairāk kā 10 000 negatīvu no spēļu organizēšanas līdz noslēguma ceremonijai. Savukārt muzeja bibliotēka ir viena no lielākajām sporta bibliotēkām pasaulē, kurā ir 30 000 grāmatu, tūkstošiem somu sporta žurnālu sējumu, sākot jau no 19. gs. Muzeja arhīvā glabājas tūkstošiem dokumentu no Somijas sporta organizācijām, biedrībām, klubiem un privātpersonām. Tas viss veido Somijas sporta nacionālo kolekciju.

Līdz ar muzeja apmeklējumu, interesentiem ir arī iespēja apskatīt vienu no slavenākajiem un pazīstamākajiem tūrisma objektiem Helsinkos- 72 m augsto Olimpiskā stadiona torni, no kura paveras iespaidīgs un aizraujošs skats uz pilsētu un tās apkārtni.

Informāciju sagatavoja:
Latvijas sporta muzeja direktore
Agra Brūne, 
agra.brune@sportamuzejs.lv