FRĪĢIEŠU CEPURE – PARĪZES OLIMPIĀDES SPĒĻU TALISMANS

Frīģiešu cepure, kas Lielās franču revolūcijas laikā simbolizēja brīvību, izraudzīta par 2024. gada Parīzes Olimpiādes un paralimpisko spēļu talismanu.Talismanu misija – palīdzēt cilvēku ikdienas dzīvē ieviest vairāk sporta aktivitāšu. Un kas varētu būt labāks par frīģiešu cepurēm, lai īstenotu saukli Sport with Paris 2024!

Frīģiešu cepure – Francijas brīvības simbols gadsimtiem ilgi saistīta ar lielākajiem notikumiem Francijas vēsturē. Revolūcijas, Francijas Republikas un brīvības simbols frīģiešu cepure ir Francijas nacionālās ikonas Mariannas galvassega, kuras tēls grezno rātsnamus visā valstī, kā arī uz pastmarkām. Francijas Nacionālajā arhīvā ir ieraksti par frīģiešu cepurēm, kas valkātas Parīzes Dievmātes katedrāles celtniecības laikā 1163. gadā, 1789. gada revolūcijas laikā, Eifeļa torņa būvniecības laikā un VIII Olimpiādes spēļu laikā 1924. gadā.

Olimpiskais talismans Frīge – vienmēr apdomīga un asprātīga stratēģe, dodas piedzīvojumos tikai pēc tam, kad ir rūpīgi izvērtējusi visus plusus un mīnusus. Tāpat kā sportisti, tā zina, cik svarīgi ir izmērīt visus dažādos parametrus, lai sasniegtu savus mērķus. Ar savu aso prātu tā ir pieticīga un labprāt slēpj emocijas. Spēļu rīkotāji uzskata, ka apņēmības pilnais olimpiskais talismans Frīge spēs iekustināt un iesaistīt sportā visu Francijas tautu.

Olimpiskā talismana pārliecība: sports var mainīt visu! Mūsu dzīve, veselība, attiecības ar citiem, mūsu attiecības ar dabu… Ir pienācis laiks, lai sports mūsu dzīvē ienāk vēl aktīvāk!

Parīzes Olimpiādes spēļu organizācijas komitejas vadītājs, trīskārtējais olimpiskais čempions kanoe airēšanā Tonī Estangē norāda, ka izvēlētais simbols ir plaši pazīstams pasaulē. Par talismanu izvēloties cepuri, kas rotā sievietes, kura iemieso Franču revolūciju, Mariannas galvu, organizācijas komiteja vēlreiz atgādina par republikāņu un revolūcijas laikmeta vēsturi. Francijas amatpersonas uzskata, ka spēļu talismans “iemieso franču garu, piedāvājot kaut ko jaunu”, un pārtrauc tradīciju par olimpisko spēļu talismaniem izraudzīties dzīvnieku tēlus.

2024.gada XXXIII Olimpiādes spēles Parīzē norisināsies no 26. jūlija līdz 11. augustam, bet pēc tam – no 28. augusta līdz 8. septembrim – paralimpiskās spēles.

Vairāk informācijas un video par talismana stāstu: https://olympics.com/en/news/new-paris-2024-olympic-paralympic-mascots-revealed

Informācija par iepriekšējo olimpisko spēļu talismaniem –  https://loa.lv/publikacijas-metodiskie-materiali/bileteni/#gallery-1

 

Informāciju sagatavoja Antra Gulbe